Elgesio kryptis psichoterapijoje
Karolina Čižauskaitė, 2008-10-02Kas yra psichoterapija?
Tai stiprus ir įtakingas poveikio žmogaus asmenybei, jos vystimuisi, psichinei bÅ«senai metodas. Å is poveikis gali padÄ—ti žmonÄ—ms iÅ¡sprÄ™sti kliniÅ¡kai apibÅ«dinamas problemas, sumažinti kliniÅ¡kai pasireiÅ¡kianÄių sutrikimų mastÄ… arba visiÅ¡kai juos panaikinti.
Pasaulyje yra apie 250 ar net daugiau psichoterapijos metodų ir jie visi yra kildinami iš svarbiausių asmenybės psichologijos teorijų, tokių kaip: psichoanalitinė, humanistinė, kognityvinė ir bihevioristinė.
Žmogus, kuris gali būti vadinamas biheviorizmo pradininku yra John Broadus Watson (1878-1958). Tai begalo protinga asmenybė, kuri būdama vos dvidešimt devynerių sugebėjo perimti JAV Džono Hopkinso universiteto profesoriaus pareigas.
20a. pradžioje psichologijoje vyravo sumaiÅ¡tis. PagrindinÄ— jos priežastis – nesutarimai dÄ—l sÄ…monÄ—s esmÄ—s. Daug kas psichologijÄ… laikÄ— mokslu apie sÄ…monÄ™. Su tuo nesutiko J.B.Watson, jis teigÄ—, jog reikia atmesti introspekcijÄ… ir sÄ…monÄ—s kategorijÄ… kaip psichologijos aiÅ¡kinimo normÄ… ir ragino psichologus pritaikyti elgesį kaip analizÄ—s vienetÄ….
Kas lÄ—mÄ— biheviorizmo atsiradimÄ…?
-
Pirmasis pasaulinis karas lÄ—mÄ— dalies psichologų atsitraukimÄ… nuo sÄ…monÄ—s tyrimų ir susidomÄ—jimÄ… objektyviais metodais, vertinanÄiais žmonių tinkamumÄ… konkreÄiai veiklai ir numatanÄiais jų elgesį tiek kariuomenÄ—je, tiek darbe.
-
J.Watsono knyga “Psichologija bihevioristo požiūriu†(1919). Tai pirmasis sisteminis tyrinėjimas, pritaikęs bihevioristinę analizę žmogaus psichiniams reiškiniams aiškinti. Joje jis pristatė psichologijos, kaip nepriklausomos gamtos mokslo, viziją. Jis sukūrė sistemą, kuri tapo daugelio vėlesnių bihevioristinių aiškinimų prototipu.
Elgesio terapija
Elgesio terapijos šalininkai abejoja, ar svarbiausia yra pažinti save. Jie mano, kad problemiškas elgesys yra rūpestį kelianti problema. Pavyzdžiui, per egzaminą jūs labai nerimaujate, bet dėl to, kad jūs žinote, kad nerimaujate, jūsų nerimas neišnyksta.
Šalindami fobijas ar seksualinius sutrikimus ET šalininkai per daug nesigilina į sutrikimų   vidines priežastis, jie tiesiog mėgina pakeisti žmonių mąstymo būdą ir netinkamą elgesį veiksmingesniais mąstymo bei elgesio būdais.
Elgesio terapijos būdai
Klasikinio sÄ…lygojimo metodikos
Pasak Pavlovo ir kitų, klasikinio sąlygojimo būdu mes išmokstame įvairaus elgesio ir emocinių reakcijų. Pavyzdžiui, jei klaustrofobinė baimė keltis liftu yra išmoktas atsakas į buvimą uždaroje erdvėje, tai gal tos baimės galima atsikratyti taikant blėsimo dėsnį? Net jei ryšiai tarp dirgiklių palaiko tik nepageidaujamą atsaką, ar negalima to atsako paveikti priešpriešiniu sąlygojimu?
Priešpriešinis sąlygojimas
BaimÄ™ kelianÄio dirgiklio susiejimas su nauju atsaku, kuris yra nesuderinamas su baimÄ—s jausmu. Pavyzdžiui, jei kartotinai siesime uždarÄ… lifto erdvÄ™ su atsipalaidavimo atsaku, tai baimÄ—s reakcija gali bÅ«ti pakeista.
Yra dvi priešpriešinio sąlygojimo rūšys:
-
Sisteminio jautrumo mažinimas. Pavyzdžiui, vaikas bijojo kailinių objektų. TodÄ—l kiekvienÄ… kartÄ…, kai jis atlikdavo kokius nors teigiamus jam veiksmus (valgydavo sausainius su pienu), į kambarį įneÅ¡davo narvelyje tupintį triušį. Pradžioje jis jo visai nepastebÄ—davo, vÄ—liau jį prineÅ¡davo vis arÄiau ir arÄiau, tol kol jis sausainius valgyt pradÄ—jo pasisodinÄ™s triušį ant savo kelių.
-
Aversinis sąlygojimas. Taikydamas sisteminį jautrumo mažinimą, psichoterapeutas siekia pakeisti neigiamą atsaką (baimės jausmą) į nepavojingą dirgiklį teigiamu atsaku (atsipalaidavimu). O taikydami aversinį sąlygojimą, psichoterapeutas mėgina pakeisti teigiamą atsaką į žalingą dirgiklį neigiamu (pasibjaurėjimo) atsaku. Pavyzdžiui, alkoholikų gydymas į alkoholį įpilant vaistų, kurie vėliau sukelia vėmimą.
Operantinis sÄ…lygojimas keiÄiant elgesį
Operantinio sÄ…lygojimo taikymas konkreÄioms elgesio problemoms sprÄ™sti, vadinamas elgesio modifikacija. Å i psichoterapija suteikÄ— vilÄių protiÅ¡kai atsilikusiems vaikams pasirÅ«pinti savimi, autistams-bendrauti, schizofrenijos kamuojantiems-protingiau elgtis ligoninÄ—s palatose. Pavyzdžiui, norint ligonius iÅ¡mokyti anksti atsikelti, nusiprausti ir pasikloti lovÄ…, jiems duodamas paskatinimas, tarkime žetonai, kuriuos jie galÄ—s iÅ¡keisti į mÄ—giamus dalykus, tokius kaip saldainiai, televizoriaus žiÅ«rÄ—jimas. Taip skatinamas teigiamas elgesys, taÄiau toks metodas turi ir minusų.
Pirmiausia kyla klausimas, kas bus, kai ligonis išeis iš ligoninės, ar jo teigiamas elgesys ir toliau bus skatinamas, o jei ne ar jis laikui bėgant neišnyks?
Kitas minusas tas, jog ar kas nors turi teisę kontroliuoti kitą žmogų, jo elgesį? Tie kurie naudoja žetonų metodą, atima iš žmonių tai ko jie nori ir nusprendžia, kokį elgesį jie pastiprins.